poniedziałek, 20 stycznia 2014

Światowy sukces polskich neurochirurgów




W 2013 roku świat usłyszał o dwóch udanych operacjach przeszczepienia twarzy, przeprowadzonych w Chorzowie i Gliwicach. Osiągnięcie sukcesu ułatwiło wykorzystanie  najnowocześniejszej technologi wykorzystywanej w medycynie, druku 3D (dzięki firmie n-LAB).

Polska jest także, jednym z czterech światowych producentów sztucznych serc w wersjach autorskich. Zacne grono naukowców pracujących nad rozwojem sztucznej komory serca to USA, Kanada i Niemcy. Co ciekawe polska wersja jest najbardziej przystępna cenowo.

To nie koniec. Jako Polacy, w medycynie mamy się czym chwalić.

Bardzo dobre wieści nadeszły z nowym rokiem. Do niedawna teza "Uszkodzenia centralnego układu nerwowego są nieodwracalne" była nie do podważenia. Okazało się jednak, że...

W Klinice Neurochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu od 2008 roku realizowany jest projekt "Leczenie następstw całkowitego przerwania ciągłości rdzenia kręgowego u ludzi, z wykorzystaniem innowacyjnej metody terapii komórkowej - implantacji w okolicę miejsca urazu glejowych komórek węchowych, które umożliwiają regenerację aksonów neuronów w uszkodzonym rdzeniu kręgowym", 5 lat temu przeprowadzono pierwszą taką próbę w Polsce, jednocześnie jedną z pierwszych na świecie.

W kwietniu 2012 miała miejsce kolejna próba. Prowadzący projekt Prof. dr hab. Włodzimierz Jarmundowicz oraz pozostała część zespołu: Prof. Geoffrey Raisman, Dr Paweł Tabakow, dr Wojciech Fortuna, dr Ryszard Międzybrodzki, dr Daqing Li, lek. Tomasz Gębarowski i dr Katarzyna Gębczak odnieśli sukces. Pacjent u którego w trakcie wypadku doszło do przerwania rdzenia kręgowego, został poddany innowacyjnej metodzie. Dziś po ponad 9-ciu miesiącach rehabilitacji powróciło czucie w nogach, co ważne jest on w stanie wykonywać samodzielne ćwiczenia leżąc na plecach.

Niesamowite osiągnięcie daje wielkie nadzieje, zasługując jednocześnie na nieocenione uznanie wśród wszystkich. Dosłownie wszystkich.

Sukces został także zauważony przez media zagraniczne. Panorama /klik/, brytyjski program dokumentalny realizowany przez BBC Television (emitowany od 1953 r.), odwiedził Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Ich zdaniem, to czego dokonał wspomniany dziś zespół, jest idealnym materiałem na film dotyczący pionierskich metod w medycznym świecie.

Gratuluję!!!

Moim zdaniem, przy tak nieudolnie zarządzanej w naszym kraju opiece zdrowotnej, wspomniane sukcesy jeszcze bardziej zyskują na wartości.

Więcej informacji Znajdziesz tutaj /klik/ /klik/ oraz /klik/


Pozdrawiam,

Michał Drobik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz