poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Rozsądna utarta tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa to ogromny magazyn energetyczny w organizmie człowieka. Jeżeli dostarczamy do organizmu więcej kalorii, niż zużywa on na zaspokojenie aktualnych potrzeb, zaczynamy przybierać na wadze. Aby nastąpiła sytuacja odwrotna, potrzebujemy spalić więcej kalorii niż przyjmujemy w pożywieniu lub po prostu dostarczać ich mniej. Dla większego efektu, można połączyć jedno i drugie rozwiązanie.

Mięśnie w spoczynku zużywają ok 25% energii całego organizmu, a tkanka tłuszczowa potrzebuje tylko jej minimalnych ilości. W procesie eliminowania tkanki tłuszczowej, przeprowadzone badania naukowe wykazują małą efektywność drastycznych niskokalorycznych diet. Spowodowane jest to szybką utratą białka mięśniowego, co prowadzi do obniżenia stosunku tkanki mięśniowej do tkanki tłuszczowej. Spadek poziomu tkanki mięśniowej powoduje spadek zapotrzebowania na energię, organizm zużywa wtedy jej mniej, wskutek czego nadmiar się odkłada, a człowiek zamiast szczupleć, staje się bardziej otyły.

Jednym z celów redukcji tkanki tłuszczowej jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy tkanką mięśniową i tłuszczową. Mówiąc krótko, zasadne jest stosowanie ćwiczeń siłowych, jako jednego z elementów treningu w redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Ćwiczenia fizyczne są bardzo zróżnicowane pod wieloma względami, tj.: pracy, koordynacji, intensywności oraz objętości wysiłku. Przez ostanie kilkanaście lat naukowcy mocno spierali się, jaki rodzaj ćwiczeń jest najbardziej efektywny.

Jedną z metod są ćwiczenia tlenowe (aerobowe). Spalanie tłuszczu wymaga obecności tlenu, dlatego podczas tego rodzaju wysiłku, istotne jest oby kontrolować jego intensywność. Nadmierne natężenie pracy powoduje ograniczenie w dostarczaniu tlenu, a im mniej tlenu w pracujących mięśniach, tym trudniej nasz organizm wykorzystuje tkankę tłuszczową jako źródło energii, włączając procesy beztlenowe, powodujące zakwaszenie mięśni i szybkie zmęczenie. Fizjologia mówi, że dopiero po ok. 20 minutach treningu aerobowego organizm zaczyna częściowo przechodzić na pobieranie energii z zasobów tkanki tłuszczowej. Zaleca się wysiłek z umiarkowanie dużą intensywnością o średnim czasie trwania 30-40 minut. Umiarkowanie duża intensywność to 70-75% tętna maksymalnego, stosowany co najmniej 3 razy w tygodniu. Stymuluje on metabolizm, pozwalając na duży wydatek energetyczny w stosunkowo krótkim czasie oraz pozytywnie wpływa na kompleks krążeniowo oddechowy. Wysiłek taki nie jest jednak wskazany dla osób dopiero rozpoczynających przygodę z treningiem dla których powyższe parametry stanowią dużą barierę. W takim przypadku stosujemy wysiłek o mniejszej intensywności do momentu osiągnięcia odpowiedniej wydolności krążeniowo oddechowej, co oznacza pracę na niższym poziomie tętna oraz wydłużenie czasu treningu. Trening aerobowy nie jest jedynym środkiem redukcji tkanki tłuszczowej, jest on sprawdzony, zbadany oraz skuteczny. Nie wpływa on jednak znacznie na kształtowanie ciała, efekty te można osiągnąć poprzez wspomniany trening siłowy. Łącząc te dwa elementy, zmieniając rozsądnie nawyki żywieniowe, mamy możliwość odmienić swoją sylwetkę.

Pamiętajmy jednak o bardzo ważnej kwestii. Wszystko to wymaga systematyczności oraz cierpliwości. Bezpieczny dla organizmu spadek wagi to zakres
od 0,5 do 1,0 kilograma na tydzień.

Bądźmy wytrwali, a efekty pozostaną z nami na długo.

Pozdrawiamy,

Maciej i Michał.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz