poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Pojedynek 2-óch opinii dotyczący wskazań do masażu i jego skuteczności.



Cytując Michael'a Buffer'a: Let's Get Ready To Rumble !

Prezentujemy kolejny pojedynek w EduMonday. Pierwszy konfrontował "Autorskość" i Procedury (link: http://muunganoworld.blogspot.com/2013/01/procedury-czy-autorskosc.html ). Dziś w ringu stają 2 opinie dot. wskazań do masażu i jego skuteczności, autorstwa Doktorów, na co dzień zajmujących się rehabilitacją.

Dwa wiarygodne źródła (miesięcznik Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja, luty 2011 oraz Rozprawa na stopień doktora nauk medycznych, 2008). Dwie wypowiedzi (dot. skuteczności masażu w trakcie leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa). Dwoje Doktorów (nazwiska nie są istotne...). Kobieta i Mężczyzna. Kalisz i Łódź.

Zdanie pierwsze, wyszukaliśmy w wywiadzie "Zespoły bólowe kręgosłupa z perspektywy wieloletniej praktyki". Z założenia rozmowa zmierza w kierunku diagnostyki i terapii zespołów bólowych kręgosłupa, poruszając również kwestie dotyczące planowania terapii i błędów popełnianych przez fizjoterapeutów. Można zauważyć, wielokrotne odwołania do metody McKenzie'go. Jeśli terapeuta osiąga efekty, pracując tą metodą, odwołania są zrozumiałe. Wracając do pierwszego zdania. Oto fragment wywiadu:

Czy spotkała się Pani z jakimiś mitami dotyczącymi fizjoterapeutów i jaka jest przyczyna powstawania tych mitów ?

Fizjoterapeuta kojarzony jest najczęściej z masażystą. Nie mam nic przeciwko masażystom, ale fizjoterapeuta nim nie jest - i odwrotnie. Masaż nie jest panaceum na wszystko, a na pewno nie na problemy z kręgosłupem, gdyż jest on wręcz przeciwwskazany w dolegliwościach bólowych kręgosłupa. Reasumując, masaż jest częścią fizjoterapii, ale spełnia zupełnie inną rolę niż terapia fizjoterapeutyczna.

Drugie zdanie znajduje się w jednym z rozdziałów rozprawy doktorskiej "Ocena skuteczności masażu klasycznego kończyny dolnej metodą bioimpedancji tkankowej". Wbrew pozorom, treść nie dotyczy tylko masażu w obrębie kończyny dolnej. Jest to pierwsza praca w Polsce na takim poziomie naukowym, dotycząca masażu. Autor w podrozdziale "Masaż a reakcja nerwowo- mięśniowa organizmu człowieka." bardzo dokładnie opisuje podstawy i skuteczność działania masażu, również podczas leczenia dolegliwości bólowych kręgosłupa. Prezentujemy fragment pracy (prawa autorskie dot. tego typu publikacji nie zezwalają na kopiowanie treści w nich zamieszczonych, dając możliwość tworzenia notatek własnych):

Jednym z podstawowych powodów stosowania masażu w procesie leczenia jest jego wpływ na zmniejszenie napięcia mięśniowego, którego przyczyną jest nadmierna stymulacja nerwowo-mięśniowa. W przypadku zwiększonego napięcia mięśniowego wykorzystywane są różnorodne zachowawcze metody leczenia, a masaż jest jedną z najskuteczniejszych spośród nich. (...) Masaż wpływa też na napięcie nerwowo-mięśniowe poprzez inne złożone czynniki. Powszechne występowanie zespołów bólowych dolnego odcinka kręgosłupa jest dobrym przykładem tego zjawiska. Coraz częściej podkreśla się, że bóle pleców nie są uwarunkowane pojedynczym mechanizmem, złe powstają na bazie złożonych wpływów organicznych, czynnościowych, a nawet socjodynamicznych. Wykazano, że masaż jest skuteczną formą leczenia zespołów bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, zmniejsza bowiem dolegliwości bólowe, redukuje inne objawy oraz obniża stężenie hormonów "stresu".


Dla zainteresowanych, którzy chcą zweryfikować cytowane fragmenty, bądź zapoznać się z całością materiału, ponownie podajemy oba źródła:

1. Praktyczna fizjoterapia & rehabilitacja. "Zespoły bólowe kręgosłupa z perspektywy wieloletniej praktyki". Luty 2011, s. 4-7.

2. Rozprawa na stopień doktora nauk medycznych. "Ocena skuteczności masażu klasycznego kończyny dolnej metodą bioimpedancji tkankowej". Łódź 2008, s. 160. Dostępność: Uniwersytet Medyczny w Łodzi Biblioteka Główna, sygnatura D 6033.

Naszym zdaniem, dzisiejszy pojedynek, po przez Knock-out w pierwszej rundzie, wygrywa zdanie... drugie.

Pozdrawiamy, życząc udanego odpoczynku w trakcie "weekendu majowego",

Maciej & Michał.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz