poniedziałek, 11 marca 2013

wsPOMAGANIE Baby Spa

Trend Baby Spa w Polsce rozwija się z roku na rok w dobrym kierunku (choć w ślimaczym tempie). Wybrane obiekty z różną skutecznością urozmaicają swoje oferty pakietami zabiegowymi skierowanymi dla Kobiet zarówno przed, w trakcie ciąży oraz po porodzie.

Dziś chcemy się skupić nie na samej idei Baby Spa, lecz na tytułowym wsPOMAGANIU Baby Spa, a dokładniej Kobiet w okresie prenatalnym. Jedyny bezpiczny zakres pomiędzy 3-7 miesiącem, pozwala zaobserwować charakterystyczne krągłości. W tym przypadku pozycją, która gwarantuje bezpieczne i komfortowe wykonanie masażu to ułożenie tylko na lewym boku. Uwarunkowane jest to przez umiejscowienie żyły głównej dolnej (biegnie po prawej stronie kręgosłupa), której ucisk może zmniejszyć rzut krwi do serca.

Jedna z polskich firm oferujących akcesoria rehabilitacyjne, proponuje "Zestaw kształtek do masażu ciążowego" (link: http://www.habys.pl/pl/11,814,815,821/821/art10271.html ). Wspomniany zestaw daje możliwość ułożenia na... brzuchu.

Wspólnie zastanawialiśmy się nad taką możliwością. Idąc krok dalej, poprosiliśmy firmę o udostępnienie badań, które potwierdzają wspomniany bezpieczny i komfortowy przebieg masażu. W odpowiedzi czytamy m.in. "Nie posiadamy takich badań klinicznych i nie podejrzewam, aby posiadali je również inni producenci na świecie dla tego typu wyrobów." Pojawia się także propozycja: "Proponuję zapoznać się z rekomendacjami umieszczonymi na stronie lub ewentualnie kontakt z Panią (...) lub Panem (...), którzy uważają, że taka pozycja dla kobiety (o ile nie ma przeciwwskazań natury medycznej) jest najkorzystniejsza." W momecie, gdy poznamy opinię sugerowanych ekspertów, pojawi się na blogu aktualizacja tego artykułu.

Kolejnym krokiem było skierowanie prostego pytania do Kobiet w ciąży. Z racji tego, że to właśnie komfort Pacjentki jest bardzo ważny.

Czy w trakcie masażu wykonywanego w pozycji leżenia na brzuchu, przy użyciu wskazanych atrybutów, będzie się Pani czuła komfortowo ? Przy założeniu, że ciąża pozbawiona jest przeciwwskazań natury medycznej do masażu.

Odp. 1. Pani Katarzyna, aktualnie 4 miesiąc ciaży:

"Aktualna ciąża jest moją pierwszą. Staram się uważać na siebie i pilnować sie na każdym kroku. Szczerze, bałabym się. W internecie dużo czytałam o leżeniu na boku lub plecach. Nigdy nie znalazłam nic o leżeniu na brzuchu. Można tak ? Czy to jest bezpieczne ? ".

Odp. 2. Pani Jola, aktualnie 6 miesiąc ciąży:

"
Chętnie spróbowałabym masażu z wykorzystaniem kształtek. Może pozycja na brzuchu, oczywiście taka zapewniająca pełne bezpieczeństwo mojego maluszka, pozwoliłaby mi w pełni zrelaksować się i rozluźnić podczas masażu. Niestety pozycja siedząca a także na boku nie jest do końca komfortowa przy masażu. Myślę że masaż mógłby być bardziej efektywny i pomógłby mi złagodzić ból pleców a także dał ulgę moim spuchniętym nogom, gdybym podczas jego wykonywania leżała wygodnie i mogła w pełni się zrelaksować. Mój synuś też pewnie byłby bardzo zadowolony:-) ",

oraz, po chwili:


"Tak z technicznego punktu widzenia jestem ciekawa z jak dużym brzuszkiem można położyć się na tych kształtkach aby nie było ucisku i czy są one równi tak wyprofilowane aby nie naciskać na biust, który często jest bolesny w czasie ciąży".

Naszym zdaniem, pozycją, która daje możliwość bezpiecznego przeprowadzenia masażu Kobiety w ciąży, przy zachowaniu komfortu, jest leżenie na lewym boku. Co prawda, jest to ograniczony dostęp do kręgosłupa, ale komfort i wspomniane bezpieczeństwo jest w tym momencie najważniejsze. Tym bardziej, że po takim masażu, skuteczność przejawia się na wysokim poziomie. 


Kobieta w ciąży, leżąca w trakcie masażu na brzuchu, to innowacyjne rozwiązanie. Możliwe, że uda się pozyskać bezcenną i obiektywną opinię przyszłych Mam, korzystających z takich rozwiązań. 

Chętnie poznamy Wasze zdanie na temat ułożenia Kobiety w trakcie wspomnianego masażu. Używając słowa "Wasze" mamy na myśli zarówno Kobiety w ciąży jak i Masażystów.


Pozdrawiamy,

Maciej i Michał




AKTUALIZACJA (22.03.2013)

Po rozmowie z jednym z sugerowanych przez firmę Habys, specjalistów z zakresu masażu, pojawiło się nowe spojrzenie na wspominany zestaw. Pozycja Kobiety w trakcie masażu, która wydaje nam się mało bezpieczna, została porównana do... basenu. Świadome "przyszłe mamy", coraz częściej chodzą w trakcie ciąży na basen. W trakcie pływania na brzuchu, pozycja jest podobna do tej w trakcie masażu wykorzystującego "Zestaw kształtek do masażu ciążowego". Ok, w trakcie pływania nie pojawia się ucisk na brzuch, w trakcie leżenia na brzuch, już tak. Okazało się, że wspomniane kształtki nie powodują ucisku, ponieważ ciężar ciała opiera się na klatce piersiowej i miednicy, z pominięciem brzucha, zaś on sam spoczywa na miękkiej wyściółce. Dodatkowym argumentem, jest poziom sprzedaży podobnych zestawów na rynku amerykańskim.

Reasumując, zakładamy, że terapeuta wykonuje masaż kobiety w ciąży, leżącej na brzuchu, która posiada zaświadczenie od lekarza ginekologa o braku przeciwwskazań. Okazuje się, że po masażu pojawiły się komplikacje... Co wtedy ? Jak zawsze, wina spadnie na masażystę, zapewne pojawi się zarzut nieprawidłowego wykonania zabiegu. Nikt nie będzie zastanawiał się, czy wprowadzenie takiego zestawu, bez przeprowadzonych badań, nie przyczyniło się do zaistniałej sytuacji.

Cóż, wprowadzenie każdej innowacji, tym bardziej, dla tak wymagających pacjentów, jakimi niewątpliwie są Kobiety w ciąży, dzielić będzie publikę na zwolenników, przeciwników i niezdecydowanych.

Powodzenia !

Czekamy na kolejne opinie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz